17 листопада 2024 року закінчується термін подачі документів для участі у конкурсі, на якому мають обиратися члени Ради громадського контролю при Державному бюро розслідувань. А зовсім нещодавно – в кінці жовтня 2024 року – голосуванням обирався новий склад Ради громадського контролю при БЕБ. Можна згадати ще багато громадських рад, які обиралися при різних органах і в різний час – Громадська рада при АРМА (січень 2020 року), Рада громадського контролю при НАБУ (майже щороку), Громадська антикорупційна рада при Міністерстві оборони України (березень 2023) – але важливо не просто перерахування, а розуміння того, що об'єднує всі ці ради.

Підпишись на наш Viber: новини, гумор і розваги!

Підписатися

Про це пише Олігарх Медія.

Неважко помітити, що об'єднує все це різноманіття бажаючих взяти участь у роботі хоч якоїсь ради лише бажання певного типу активістів «приєднатися» до управління бодай чимось і контролювати що завгодно, аби при владних структурах. І однією з найактивніших «фабрик активістів» зарекомендувала себе знаменита Асоціація юристів України.

Мабуть, не буде помилкою сказати, що жодні вибори громадських рад не обійшлися без членів АЮУ.

Популярні статті зараз Гороскоп на 20 листопада для всіх знаків Зодіаку: як провести середу без стресів Заплатять всі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ Хто не виконає вимоги ПФУ – залишиться без пенсії: кому призупинять виплати В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли і як зміняться вимоги до стажу Показати ще

До речі, до голосування за потрібних членів запрошуються всі члени Асоціації.

Кому «служит» АЮУ / фото: Олигарх Медиа2

Але за кого саме голосувати – обирає Правління АЮУ.

Кому «служит» АЮУ / фото: Олигарх Медиа3

Цікаво, що в більшості випадків і зазвичай обирають дуже «цікавих» членів: всі вони зазвичай або випускники Програми «Адвокат Майбутнього» (проект АЮУ), або займали посади національних експертів у якомусь із проектів Ради Європи (як правило, це постачальники грантів, які «освоюються» АЮУ).

І сенс цієї активності простий – як можна дорожче продати свої послуги «глашатаїв правди і справедливості», а насправді підспівувати і підтанцьовувати тим, хто замовляє музику, тобто, іншими словами, члени АЮУ зовсім не переймаються такими дрібницями, як продаж своєї совісті в роздріб усім бажаючим.

Чи можливо це? А чому б і ні, якщо врахувати дві дуже поважні причини: 1) можливість «заробити», 2) можливість «набрати вагу і авторитет». Зрозуміло, що мета такої активності виправдовує всі засоби.

Останній приклад – так званий Тіньовий звіт у розділі 23 «Правосуддя та фундаментальні права», яким АЮУ пишається як майже найголовнішим своїм досягненням останнього періоду.

Кому «служит» АЮУ / фото: Олигарх Медиа4

Проте, виявилося, що звіт цей – не більше ніж компіляція чуток і наклепів, зібраних на 500 сторінках для очковтирательства представників країн Європейського Союзу.

Опублікування цієї роботи стало справжнім шоком для представників усіх стейкхолдерів (зацікавлених і впливових сторін): від Мін'юсту до суддівського корпусу та Національної асоціації адвокатів України (приклади реагування тут , і тут).

Відвертою і прямою була реакція Національної школи суддів: «В Звіті зроблена спроба здійснити аудит стану існуючих проблем у системі правосуддя… звіт містить упереджені та необ'єктивні, а іноді й відверто некомпетентні оцінки та висновки».

Більш того, з'ясувалося, що замість вивчення «експерти» з громадського сектора, в тому числі з АЮУ, побудували висновки на основі… опитування інших представників громадського сектора. Тобто, іншими словами, вони поговорили самі з собою, поділилися чутками і уподобаннями, а потім склали на основі цього звіт. Виконавці не зверталися за офіційними коментарями або запитами ні в державні органи, ні в суддівський корпус, ні в органи адвокатського самоврядування, що робить інформацію в звіті несбалансованою і сумнівною.

Також в ЗМІ є інформація про те, що тінь на українське правосуддя, прокуратуру і адвокатуру обійшлася в 1 054 304 євро . Йдеться про проект ЄС під назвою "Громадянське суспільство для післявоєнного відновлення України та готовності до ЄС". За задумом, проект був спрямований «на підвищення здатності Уряду та Парламенту подолати наслідки війни і на шляху до членства України в ЄС шляхом надання експертної та комунікаційної підтримки від громадських організацій у розробці та впровадженні відповідних законів і політик».

Зокрема, в ЄС очікували експертизу з питань:

– розробка якісної політики реінтеграції біженців та ВПЛ,

– відновлення легітимного державного управління на звільнених від окупації територіях,

– подолання військових, післявоєнних та інших бар'єрів для доступу до правосуддя,

– удосконалення політики державних закупівель та антикорупційної інфраструктури,

– розробка економічних реформ відповідно до військових і післявоєнних викликів.

Однак насправді жодне з перерахованих питань так і не було розкрито, а всі кошти "освоїв" так званий "круг друзів" Андрія Вишневського , який свого часу балотувався на пост Президента АЮУ, разом з іншим Президентом АЮУ є засновником іншої «відповідної» організації, а з іншими ОО його пов'язують зв'язки через дружину або колег.

Кому «служит» АЮУ / фото: Олигарх Медиа5

Очевидно, що більше за все коштів отримали саме