Згідно з інформацією від ЗМІ, новообраний президент США Дональд Трамп вибрав кандидатуру для посади державного секретаря США. Ним стане сенатор з Флориди Марко Рубіо. Це означає, що за зовнішню політику відповідатиме особа, яку називають "яструбом Трампа". Про Рубіо кажуть, що він прагне повалити режими на Кубі та навіть у Китаї. Водночас прогнозують, що він може тиснути на Київ і виступати за скорочення військової допомоги. Які зміни можна очікувати з приходом Рубіо на ключову роль у зовнішньополітичних справах США? Інформатор розібрався в цьому питанні.
Марко Рубіо народився у Маямі, але має кубинське походження – його батьки емігрували з Куби. У 28 років його обрали до Палати представників у рідному штаті, після чого його переобирали ще тричі, а у 2006 році він став спікером.
У 2010 році він почав свою роботу в Сенаті, ставши одним з наймолодших американських сенаторів. Тоді його почали називати “яструбом зовнішньої політики”, оскільки займав жорстку позицію щодо Китаю, Ірану, Венесуели та Куби.
Наприклад, у 2019 році Рубіо закликав розпочати перевірку національної безпеки (що й відбулося) через придбання китайською компанією платформи TikTok. Він також виступав за заборону продажу китайської техніки Huawei.
У 2019 році він допоміг переконати Трампа ухвалити жорсткіші санкції проти Венесуели, намагаючись усунути авторитарного президента Ніколаса Мадуро, хоча його ініціатива не була ефективною. Також він підтримує Ізраїль у війні проти ХАМАС і працював у Сенатському комітеті з міжнародних відносин та комітеті з питань розвідки.
Однак раніше він був суперником Трампа на праймеріз 2016 року. Трамп висміював Рубіо, називаючи його “маленьким Марко”, тоді як Рубіо називав Трампа “аферистом” і “найвульгарнішою людиною, яка коли-небудь претендувала на пост президента”. А вже у 2024 році він був одним з кандидатів Трампа на посаду віцепрезидента.
Хоча Трамп часто змінює свою думку, західні ЗМІ повідомляють, що стосовно Рубіо рішення вже прийнято остаточно і змінювати його не планують. Конгрес має обрати держсекретаря, але Трамп матиме контроль у обох палатах, тому проблем із цим не виникне.
У 2017 році Марко Рубіо заявив, що підтримує надання Україні оборонної летальної зброї. Він зазначав, що підтримка Києва є стратегічно важливою і не підсилює конфлікт. Натомість, слабкість відкриває двері для агресії.
“Що станеться, коли дві сусідні держави мають дисбаланс в обороні, і одна з них вірить, що може виграти збройний конфлікт проти іншої? Це запрошення до агресії”, – підкреслював Рубіо.
У 2018 році він вживав заходів проти оточення Путіна та виступав у Конгресі з доповіддю про російських олігархів і високопосадовців, які беруть участь у зовнішній політиці РФ. Він закликав до введення санкцій проти них.
“Путін розставив лояльних до себе людей, чиї статки і рівень життя залежать від його бажання надавати їм вигоди від його правління. З цих доповідей стане зрозуміло, що існує група олігархів, які контролюють національні багатства завдяки своїм стосункам з Путіним. Вони, в свою чергу, є його агентами впливу у світі, які він використовує для своїх політичних і фінансових цілей”, – також зазначав сенатор.
Проте у квітні 2024 року Рубіо був одним з 15 республіканців, які проголосували проти виділення 61 мільярда доларів на допомогу Україні. Нещодавно він заявив, що війна в Україні “зайшла в глухий кут” і її “треба зупинити”.
“Я не на боці Росії, але реальність така, що шлях для України до завершення цього – переговори. Хочу вірити, що Трамп хоче, щоб Україна мала більше важелів у цих переговорах”, – зазначив сенатор в інтерв'ю NBC у вересні.
The New York Times повідомляє, що Марко Рубіо підтримає план Трампа тиснути на Україну, щоб знайти спосіб досягти угоди з Росією та залишитися поза НАТО. Політолог Олексій Якубін у спілкуванні з нами зазначає, що політика Рубіо буде загалом схожа на політику самого Трампа.
“Він стверджував, що Штати мають підтримувати Україну. Але враховуючи його останні заяви щодо війни, ймовірно, буде спроба посадити Київ і Москву за стіл переговорів. При цьому серед частини республіканців домінує думка, що війну потрібно “заморожувати” по лінії розмежування”, – зауважив експерт у коментарі Інформатору.
На думку Якубіна, також існує ймовірність, що питання про вступ України до НАТО буде відкладене. Окрім того, є ризик, що обсяги військової допомоги можуть зменшитися.
“Він схиляється до позиції Трампа, що допомогу потрібно скорочувати. Але США намагатимуться перекласти додаткові витрати на Європейський Союз”, – додав політолог.
А народний депутат з фракції “Слуга народу” Мар’ян Заболотний, який раніше співпрацював із Рубіо, запевняє, що від допомоги Україні точно не відмовляться.
“Якщо ми говоримо про Марко Рубіо, то це людина, яка загалом підтримуватиме антиросійську позицію”, – наголосив політик у коментарі Інформатору.
Фокус уваги наступного держсекретаря дійсно може зосередитися на Китаї, Кубі, Нікарагуа та Венесуелі. Це країни, стосовно режимів яких Рубіо має жорстку позицію (він сам кубинець).