Конфлікти між Україною та Словаччиною тривають. Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо надіслав лист керівництву Європейського Союзу, в якому висловив незадоволення через відмову України продовжувати транзит російського газу після 2024 року. Крім того, Словаччина обурилась через коментар українського президента Володимира Зеленського, який заявив, що Фіцо своїми погрозами припинити постачання електрики в Україну відкрив "другий енергетичний фронт".
Своє звернення до голови Європейської ради Антоніу Кошти та президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн Роберт Фіцо оприлюднив у соціальних мережах. Словацький лідер зазначив, що президент України Володимир Зеленський оголосив, що після 1 січня 2025 року Україна не буде забезпечувати транзит газу через свою територію в бік Словацької Республіки та для інших споживачів у Західній Європі "в односторонньому порядку, без жодних відкритих консультацій з органами Європейського Союзу або зацікавленими державами-членами".
Фіцо висловив незадоволення "одностороннім характером цього рішення" і підкреслив, що "укладення контрактів на постачання або транзит російського газу не заборонене законодавством ЄС на даному етапі, оскільки воно не підпадає під санкції ЄС, а імпорт російського газу наразі не заборонений іншими положеннями законодавства Союзу". За його словами, "українським партнерам були запропоновані альтернативні варіанти транзиту газу, крім російського, але вони також були відкинуті українським президентом".
Фіцо стверджує, що рішення Зеленського матиме суттєвий негативний вплив на "спільні європейські зусилля, спрямовані на те, щоб йти в ногу з країнами світу, які швидко розвиваються". Він припустив, що "економічні наслідки припинення транзиту російського чи іншого газу через Україну взагалі не були проаналізовані на професійному рівні, і все це оцінювалося виключно ідеологічно".
"Хоча обсяг газу, що фактично транзитується через Україну, становить лише близько 3,5% від обсягу споживання газу в ЄС-27, цей обсяг має велике значення з точки зору загальної ситуації на ринку і може перетворити сприятливу ситуацію з точки зору задоволення попиту на напружену", - написав словацький прем’єр.
Він також зазначив, що доходи РФ від продовження транзиту газу через Україну складуть приблизно "лише 2 мільярди євро". Наприкінці свого відкритого листа Фіцо висловив думку, що "мовчазне прийняття одностороннього рішення українського президента є абсолютно ірраціональним і неправильним, і призведе до напруженості і заходів у відповідь".
"Я також висловлюю переконання, що в інтересах усіх громадян ЄС європейські зусилля на підтримку України мають бути раціональними, а не у формі саморуйнівних і вкрай шкідливих для ЄС жестів. З цієї причини я також хотів би попросити вас, не тільки від імені Словацької Республіки, але, перш за все, від імені всього Європейського Союзу, звернути належну увагу на цю безпрецедентну ситуацію і надати їй невідкладного значення", - йдеться у листі.
На фоні листа Фіцо також з'явилася заява від Міністерства закордонних справ Словаччини щодо ситуації з електропостачанням. У відомстві зазначили, що сприймають реакцію Зеленського на погрози Фіцо "як перебільшену".
"Ми рішуче відкидаємо будь-які безпідставні заяви про відкриття "другого енергетичного фронту", про який спекулює президент України Володимир Зеленський, а також сфабриковані звинувачення у будь-якому союзі з Володимиром Путіним", - йдеться у повідомленні.
У МЗС Словаччини підкреслили, що надавали та продовжать надавати гуманітарну допомогу Україні в межах своїх можливостей. Вони наголосили, що оскільки Україна "перебуває у затяжному військовому конфлікті", їй "слід утримуватися від створення нових противників або вигадування ідеї "другого фронту".
"Уряд Словацької Республіки зобов'язаний захищати насамперед стратегічні інтереси нашої країни, наших громадян і Європейського союзу. Він діятиме відповідним чином, незалежно від того, схвалює це українська сторона чи ні", - резюмували у відомстві.
Нагадаємо, після візиту до Москви прем’єр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що його країна може перестати постачати електроенергію в Україну. На це президент Володимир Зеленський відповів, що "Путін доручив Фіцо відкрити другий енергетичний фронт проти України".
Україна закликала Європейську комісію відреагувати на шантаж Фіцо. А Генеральна прокуратура Словаччини 27 грудня оголосила про рішення провести перевірку законності поїздки проросійського прем'єр-міністра Роберта Фіцо до РФ.