Словаччина розглядає можливість вжиття заходів проти України у випадку припинення транзиту російського газу через її територію. Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив своє обурення рішенням президента Володимира Зеленського, який після закінчення контракту на транзит газу між Україною та Росією 1 січня 2025 року не має наміру його продовжувати. За словами Фіцо, він був здивований позицією Зеленського, який відмовився дозволити транзит російського газу без гарантій, що Кремль не отримуватиме від цього фінансової вигоди в умовах війни.
Він підкреслив, що Словаччина, яка значною мірою залежить від російського газу, запропонувала альтернативні механізми, як повідомляє Bloomberg. Зокрема, йдеться про передачу права власності на газ до його потрапляння в Україну. Проте українська сторона відхилила ці пропозиції.
"Україна не має права порушувати економічні інтереси країни-члена ЄС", - зазначив прем’єр, натякаючи на можливі дії проти Києва в передсвятковий період.
Видання нагадує, що попри суперечності, Словаччина продовжує постачати Україні електроенергію, гуманітарну допомогу та приватні поставки зброї. Уряд Фіцо, однак, не підтримує військову допомогу з державних резервів та виступає проти членства України в НАТО.
Фіцо планує провести консультації з Європейською комісією найближчими днями в пошуках компромісу. При цьому він висловив сподівання на більш конструктивний діалог з українською стороною, зокрема з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна не прийме жодних варіантів транзиту, які дозволять Росії продовжувати заробляти.
"Я йому чітко пояснив (Роберту Фіцо, - Ред.): якщо це буде газ не з Росії, з іншої країни, але ми повинні знати, ми не хочемо гратись, коли це буде інша країна, яка отримує газ з Росії, а потім транзитує свій газ. Це те саме, що продовжувати заробляти на цій війні й передавати гроші Росії. І якщо європейська країна готова отримувати газ і не сплачувати ці гроші в Росію до закінчення війни - можна думати," - сказав президент України під час засідання Європейської Ради.
Президент України також підкреслив, що для Києва пріоритетними залишаються безпекові та гуманітарні питання. Він звернув увагу, що Україна зазнає значно більших втрат через російську агресію, зокрема через захоплення Росією атомної станції.
"До речі, коли сьогодні Словаччина піднімала це питання і говорила, що вона може втрачати якісь гроші. Україна набагато більше втрачає - набагато більше. Хоча, якщо чесно, в часи війни навіть соромно говорити про якісь гроші, тому що Україна втрачає людей. Але якщо ми хочемо говорити прагматично, то Україна набагато більше втрачає в енергетиці через цю війну. Через те, що Росія захопила атомну станцію — шість мегаватів. У нас було достатньо цього, а сьогодні у нас великий дефіцит," - додав Зеленський.
Тим часом Словаччина вже отримала перші поставки газу від азербайджанської компанії SOCAR. Це стало можливим завдяки пілотному договору, спрямованому на енергетичну диверсифікацію.
Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час зустрічі з Робертом Фіцо у жовтні підтвердив, що угода про транзит російського газу не буде продовжена після завершення її дії. Словацький прем'єр також зазначив, що уряд країни підтримує "мирний план" Володимира Зеленського. Фіцо заявив, що не проти "формули миру" українського президента, оскільки словаки зацікавлені у дружніх сусідських відносинах.