Президент Франції Еммануель Макрон відвідає Варшаву в четвер, 12 грудня. Видання Rzeczpospolita повідомляє, що мета його візиту полягає в обговоренні плану європейської миротворчої місії, яка має забезпечити Україні безпеку та дотримання режиму припинення вогню. У Польщі вважають, що їхня країна є практично незамінним елементом цього сценарію.
Варто зазначити, що Rzeczpospolita 10 грудня повідомляє про можливе введення військ в Україну. Вони стверджують, що йдеться про контингент, який "збереже суверенітет України в рамках можливої угоди між Трампом і Путіним". Таким чином, поляки заперечують Україні її суб'єктність і заздалегідь виключають її з учасників мирних переговорів. Текст містить пафосні заяви на кшталт "Макрон хоче врятувати Україну за допомогою Польщі", "участь Польщі у миротворчій місії є критично важливою" тощо.
Видання нагадує, що 27 листопада Макрон закликав лідерів скандинавських і балтійських країн, а також Польщі, обговорити ідею відправлення військ в Україну. Елі Тененбаум, експерт, що працює над проектом такої місії, пояснює, що західне угруповання в Україні може складатися з п'яти бригад (приблизно 40 тисяч солдатів). Польща могла б очолити одну з цих бригад, вважає експерт.
Як зазначила Rzeczpospolita Камілла Гранд, заступник генерального секретаря НАТО до 2022 року, існує три способи надання гарантій безпеки Україні. Перший - "німецький": надання запрошення країни до НАТО навіть без остаточного визначення її кордонів, як це було з Німеччиною у 1955 році. Проте Америка та Німеччина не бажають цього.
Другий сценарій – "ізраїльська модель": масове постачання зброї в Україну навіть після укладання миру. Це викликає сумніви через бюджетні труднощі як у США, так і в Європі. Третій – "корейська" модель: міжнародна миротворча місія, яка охороняє демаркаційну лінію між Південною та Північною Кореєю протягом понад 70 років. Саме на цій "корейській" моделі, з елементами першої та другої, будуть ґрунтуватися гарантії безпеки Києва, вважає Гранд.
Під час зустрічі в понеділок у Києві з лідером ХДС/ХСС Фрідріхом Мерцем, котрий, ймовірно, стане майбутнім канцлером Німеччини, Зеленський вперше заявив, що в очікуванні гарантій НАТО така миротворча місія могла б забезпечити безпеку його країни, як зазначає польське видання.
Завдяки стрімкому зростанню військового потенціалу та географічному положенню Польща стає важливим елементом цього плану. Звідси й приїзд Макрона до Варшави, пояснює Гранд. На її думку, чим більше країн братимуть участь у такій миротворчій місії, тим більша ймовірність, що Росія не наважиться на новий напад на Україну.
Нагадаємо, прем'єр Польщі Дональд Туск 10 грудня прокоментував переговори щодо припинення вогню в Україні, які також активно обговорюються в НАТО. Він зазначив, що Польща буде активно залучена до мирних переговорів, які можуть розпочатися в найближчі місяці.
Президент України Володимир Зеленський підкреслює, що запрошення до НАТО є єдиним варіантом гарантій безпеки, з яким країна згодна. Однак він зазначив, що Україна "може подумати" про ідею Макрона щодо введення західних військ на свою територію, поки такого запрошення немає (а можливо, і в період між отриманням запрошення та фактичним вступом країни до Альянсу).
"Якщо буде пауза, поки України немає в НАТО, то хто нам гарантує якусь безпеку? Ми можемо розглянути і попрацювати над позицією Еммануеля (Макрона). Він пропонував, щоб якась частина військ тієї чи іншої країни була присутня на території України, які б гарантували нам безпеку, поки Україна не в НАТО", - заявив Зеленський.
Водночас, на його думку, Україна повинна чітко усвідомлювати, коли вона буде в ЄС і коли стане частиною НАТО. Розуміючи таке майбутнє, присутність європейських військ - "це були б дуже дієві гарантії", вважає президент.
Сценарії завершення війни обговорюють різні міжнародні лідери. Розглядаються ізраїльська та фінська моделі, які пропонують різні підходи до вирішення конфлікту. Також реалістичні сценарії завершення війни розробляються у США. Згідно з даними видання Politico, Україні буде важко погодитися на будь-який компроміс, який залишить її вразливою.
Президент України Володимир Зеленський, обговорюючи питання можливих переговорів з Росією, зазначив, що головною перешкодою для досягнення миру в Україні є особа, яка представляє РФ. Він підкреслив, що наразі Росія не прагне миру. Також Зеленський вважає, що Україна повинна підходити до переговорів з посиленою позицією за участі країн-партнерів.