понеділок20 січня 2025
gazzeta.in.ua

Макрон терміново вирушає до Польщі, щоб переконати поляків надіслати війська в Україну, повідомляють ЗМІ.

Президент Франції Еммануель Макрон відвідає Варшаву в четвер, 12 грудня. Як повідомляє видання Rzeczpospolita, основною метою його візиту є обговорення плану європейської миротворчої місії, яка має забезпечити безпеку України та контроль за дотриманням режиму припинення вогню. У Польщі вважають, що їхня країна є ключовим елементом цього процесу.
Макрон срочно отправляется в Польшу, чтобы призвать поляков направить войска в Украину, сообщает СМИ.

Президент Франції Еммануель Макрон відвідає Варшаву в четвер, 12 грудня. Видання Rzeczpospolita повідомляє, що мета його візиту полягає в обговоренні плану європейської миротворчої місії, яка має забезпечити Україні безпеку та дотримання режиму припинення вогню. У Польщі вважають, що їхня країна є практично незамінним елементом цього сценарію.

Варто зазначити, що Rzeczpospolita 10 грудня повідомляє про можливе введення військ в Україну. Вони стверджують, що йдеться про контингент, який "збереже суверенітет України в рамках можливої угоди між Трампом і Путіним". Таким чином, поляки заперечують Україні її суб'єктність і заздалегідь виключають її з учасників мирних переговорів. Текст містить пафосні заяви на кшталт "Макрон хоче врятувати Україну за допомогою Польщі", "участь Польщі у миротворчій місії є критично важливою" тощо.

Видання нагадує, що 27 листопада Макрон закликав лідерів скандинавських і балтійських країн, а також Польщі, обговорити ідею відправлення військ в Україну. Елі Тененбаум, експерт, що працює над проектом такої місії, пояснює, що західне угруповання в Україні може складатися з п'яти бригад (приблизно 40 тисяч солдатів). Польща могла б очолити одну з цих бригад, вважає експерт.

Як зазначила Rzeczpospolita Камілла Гранд, заступник генерального секретаря НАТО до 2022 року, існує три способи надання гарантій безпеки Україні. Перший - "німецький": надання запрошення країни до НАТО навіть без остаточного визначення її кордонів, як це було з Німеччиною у 1955 році. Проте Америка та Німеччина не бажають цього.

Другий сценарій – "ізраїльська модель": масове постачання зброї в Україну навіть після укладання миру. Це викликає сумніви через бюджетні труднощі як у США, так і в Європі. Третій – "корейська" модель: міжнародна миротворча місія, яка охороняє демаркаційну лінію між Південною та Північною Кореєю протягом понад 70 років. Саме на цій "корейській" моделі, з елементами першої та другої, будуть ґрунтуватися гарантії безпеки Києва, вважає Гранд.

Під час зустрічі в понеділок у Києві з лідером ХДС/ХСС Фрідріхом Мерцем, котрий, ймовірно, стане майбутнім канцлером Німеччини, Зеленський вперше заявив, що в очікуванні гарантій НАТО така миротворча місія могла б забезпечити безпеку його країни, як зазначає польське видання.

Завдяки стрімкому зростанню військового потенціалу та географічному положенню Польща стає важливим елементом цього плану. Звідси й приїзд Макрона до Варшави, пояснює Гранд. На її думку, чим більше країн братимуть участь у такій миротворчій місії, тим більша ймовірність, що Росія не наважиться на новий напад на Україну.

Нагадаємо, прем'єр Польщі Дональд Туск 10 грудня прокоментував переговори щодо припинення вогню в Україні, які також активно обговорюються в НАТО. Він зазначив, що Польща буде активно залучена до мирних переговорів, які можуть розпочатися в найближчі місяці.

Україна "може подумати" над ідеєю Макрона розмістити війська

Президент України Володимир Зеленський підкреслює, що запрошення до НАТО є єдиним варіантом гарантій безпеки, з яким країна згодна. Однак він зазначив, що Україна "може подумати" про ідею Макрона щодо введення західних військ на свою територію, поки такого запрошення немає (а можливо, і в період між отриманням запрошення та фактичним вступом країни до Альянсу).

"Якщо буде пауза, поки України немає в НАТО, то хто нам гарантує якусь безпеку? Ми можемо розглянути і попрацювати над позицією Еммануеля (Макрона). Він пропонував, щоб якась частина військ тієї чи іншої країни була присутня на території України, які б гарантували нам безпеку, поки Україна не в НАТО", - заявив Зеленський.

Водночас, на його думку, Україна повинна чітко усвідомлювати, коли вона буде в ЄС і коли стане частиною НАТО. Розуміючи таке майбутнє, присутність європейських військ - "це були б дуже дієві гарантії", вважає президент.

Що відомо про можливі сценарії мирних переговорів

Сценарії завершення війни обговорюють різні міжнародні лідери. Розглядаються ізраїльська та фінська моделі, які пропонують різні підходи до вирішення конфлікту. Також реалістичні сценарії завершення війни розробляються у США. Згідно з даними видання Politico, Україні буде важко погодитися на будь-який компроміс, який залишить її вразливою.

Президент України Володимир Зеленський, обговорюючи питання можливих переговорів з Росією, зазначив, що головною перешкодою для досягнення миру в Україні є особа, яка представляє РФ. Він підкреслив, що наразі Росія не прагне миру. Також Зеленський вважає, що Україна повинна підходити до переговорів з посиленою позицією за участі країн-партнерів.