понеділок20 січня 2025
gazzeta.in.ua

Мирні переговори: Politico розглянуло всі можливі варіанти завершення війни.

Україна знову заявляє світові про своє прагнення отримати гарантії безпеки через вступ до НАТО або інші подібні варіанти. У той час як Росія залишається непоступливою, намагається затягнути мирні переговори і врешті-решт відхиляє всі пропозиції США, щоб виграти час для подальшого просування в Україні. Міжнародні лідери обговорюють різноманітні ідеї, які могли б сприяти встановленню миру в Україні, серед яких ізраїльська та фінська моделі, що пропонують різні підходи до вирішення конфлікту.
Мирные переговоры: Politico изложил все возможные сценарии завершения войны.

Україна знову звертається до світової спільноти з проханням про гарантії безпеки через членство в НАТО або інші подібні альтернативи. У той час як Росія залишається непримиренною, намагаючись затягнути мирні переговори, вона також відхиляє всі пропозиції США, щоб виграти час для подальшого просування в Україні. Міжнародні лідери обговорюють різноманітні ідеї, які можуть сприяти досягненню миру в Україні, такі як ізраїльська та фінська моделі, які пропонують різні підходи до вирішення конфлікту.

Хоча Україні важко погодитися на будь-який компроміс, який залишить її вразливою. Про це повідомляє видання Politico, яке аналізує всі наявні на сьогоднішній день ідеї щодо припинення війни в Україні.

Основні ідеї щодо припинення бойових дій від Politico

1. Цілі України. Головною військовою метою Києва є відновлення кордонів країни до 2014 року, що передбачає відновлення контролю над східними містами, такими як Донецьк і Луганськ, а також Кримом. Київ також прагне отримати гарантії безпеки - у формі членства в НАТО або ж залізних гарантій від своїх союзників - щоб забезпечити, що Кремль не нападе знову.

"Якщо конфлікт буде заморожений без будь-якої сильної позиції України, то Путін прийде через два, три, п’ять років… він повернеться і знищить нас остаточно і повністю", – сказав Зеленський на прес-конференції в неділю, 1 грудня.

У жовтні Зеленський виклав свій план перемоги з п’яти пунктів: запрошення до НАТО, збільшення постачання зброї без обмежень на її використання, здатність стримувати майбутній напад Росії, розвиток економічних ресурсів України спільно з союзниками та зміцнення безпеки Європи після війни.

Зеленський також має мирний план з 10 пунктів, що охоплює такі питання, як ядерна безпека, продовольча та енергетична безпека, звільнення всіх ув’язнених, відновлення кордонів, виведення російських військ, покарання за військові злочини, захист навколишнього середовища, гарантії безпеки та підписання договору про припинення конфлікту. Зеленський подорожує світом зі своїми планами та отримує підтримку від багатьох європейських, американських та інших офіційних осіб союзників. Однак НАТО досі не надіслало запрошення приєднатися.

2. Цілі Росії. Офіційні військові цілі Росії не змінювалися з 24 лютого 2022 року. Інформатор раніше детально аналізував всі умови пропагандистів Кремля, які є нездійсненними за своїм змістом.

3. Бразильсько-китайський план. Китай і Бразилія представили спільну пропозицію щодо мирних переговорів у травні. Їх ініціатива передбачає заморожування бойових дій без загострень і провокацій; прямий діалог і деескалацію на шляху до припинення вогню, після якого відбудеться міжнародна мирна конференція; гуманітарна допомога та обмін військовополоненими; відсутність застосування зброї масового ураження; відсутність атак на атомні електростанції; та посилення міжнародного співробітництва.

До китайсько-бразильської ініціативи приєдналася група з 17 країн. Туреччина є єдиним членом НАТО в цій групі. Спочатку Зеленський назвав план "руйнівним", оскільки він не вимагав виведення російських військ. Однак глава Офісу президента Андрій Єрмак у жовтні заявив, що Зеленський буде готовий врахувати елементи цього плану у власних зусиллях України.

4. Інші ідеї. Офіційні особи також обговорюють інші ідеї щодо того, як можна покласти край війні. Це можуть бути не справжні мирні плани, а скоріше способи мислення про те, як можна налагодити відносини між Україною та Росією, щоб назавжди припинити бойові дії.

5. Ізраїльська модель. На тлі опору таких країн, як Німеччина, щодо швидкого надання Україні членства в НАТО, західні дипломати і навіть президент США Джо Байден висунули ідею копіювання ізраїльської моделі. Ізраїль формально не є частиною оборонного альянсу, як НАТО; скоріше, він є близьким союзником США та багатьох європейських країн, які постачають величезну кількість зброї та надають дипломатичну підтримку. Ізраїль також розвинув власну індустрію виробництва зброї, яка є світовим лідером.

Це має перевагу в тому, що не зв’язує Україну в альянс, який міг би втягнути інші країни у війну з ядерною Росією. Однак ця модель має значні недоліки. Україна ризикує стати країною, що живе в постійній небезпеці війни. Хоча це не завадило Ізраїлю стати історією економічного успіху, масштаб загрози, з якою стикається Київ, набагато більший і може відлякати інвестиції, залишаючи Україну вразливою країною, яка не зможе встояти сама. Модель можна було б поліпшити, якщо б ЄС дозволив Україні приєднатися. Однак деякі побоюються, що нестабільна та озброєна до зубів Україна може стати небезпечною.

"Як ми можемо озброїти країну біля наших кордонів до зубів, не знаючи, хто буде її майбутнім лідером і чи залишиться вона нашим партнером?" - запитав один дипломат ЄС.

Україна воліла б бути в НАТО або отримати надійні гарантії безпеки від своїх союзників. Однак речник МЗС Росії Марія Захарова попередила, що постачання Україні зброї "має потенціал для неконтрольованої ескалації".

6. Модель Німеччини. Країни Північної Європи припустили, що поділ Німеччини під час холодної війни, коли західна частина країни приєдналася до НАТО, а схід залишався під контролем СРСР, може стати прикладом для України. Західна Україна приєднається до Заходу та потенційно стане членом НАТО, тоді як окуповані Росією області на сході (на даний момент) залишаться поза альянсом. Цю ідею наразі, здається, підтримує Зеленський.

"Якщо ми хочемо зупинити гарячу фазу війни, нам потрібно взяти під парасольку НАТО територію України, яку ми контролюємо", — сказав він Sky News на вихідних.

У Кремлі впевнені, що жодна частина України не може приєднатися до альянсу. Україна в НАТО є "неприйнятною загрозою для існування Росії", заявив Пєсков.

7. Модель Фінляндії. У 1939 році на Фінлян