Головне завдання майбутніх переговорів із Кремлем полягає в забезпеченні тривалої безпеки України, що найкраще досягається через її вступ до НАТО. Після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США виникла загроза, що він може примусити Київ укласти угоду, вигідну лише Росії. Це може призвести до катастрофічних наслідків для всього світу.
Як зазначає редакція The Economist, російський диктатор вже висловлював готовність припинити бойові дії вздовж фронту, але за умови виконання своїх ключових вимог. Серед цих вимог - зняття санкцій, відмова України від членства в НАТО, демілітаризація, "денацифікація" та офіційний нейтральний статус.
"Якщо Трамп підтримає таку угоду, це фактично означатиме перемогу Кремля: більшість військових цілей Росії буде досягнуто, а Україна опиниться у стані руйнівної поразки. Більше того, після завершення війни Путін може сподіватися на внутрішні суперечки в Україні, що ще більше послабить країну, або ж знову застосувати силу для анексії нових територій", - йдеться у статті.
Незважаючи на це, є надія, що будь-які поступки Росії стануть публічним провалом для Трампа та Америки, змусивши адміністрацію США забезпечити Україні хоча б базові гарантії безпеки. Це може включати надання додаткової зброї або посилення санкцій проти російської економіки, що створить серйозний тиск на Кремль.
Видання вважає, що відновлення кордонів 1991 року наразі малоймовірне через обмежені ресурси України. Натомість, метою переговорів має стати створення умов для розвитку країни на контролюваних нею територіях. Для цього необхідні стабільність, реконструкція та чіткі гарантії безпеки.
The Economist підкреслює, що найкращим захистом для України було б її членство в НАТО. Такий крок не лише зміцнив би стабільність країни, але й попередив би плани Путіна з дестабілізації Європи. Крім того, Альянс отримав би потужну армію та оборонну промисловість, що відповідало б інтересам навіть тих, хто скептично ставиться до НАТО, зокрема Трампа.
Питання окупованих територій можна вирішити, спираючись на історичні приклади. Наприклад, гарантії безпеки можуть не поширюватися на території, контрольовані Росією, як це було зі Східною Німеччиною, коли Західна Німеччина вступила до НАТО. Також можливе розміщення сил союзників, таких як Великобританія, Франція чи Німеччина, в Україні для стримування РФ.
Зрештою, успіх переговорів залежить від двох сценаріїв: або Україна скористається припиненням вогню для зміцнення економіки, реформ і оборони, або, за умов тиску Росії, країна втратить підтримку Заходу. Завдання Заходу - зробити все можливе, щоб забезпечити перший сценарій.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте зазначив, що в України поки немає сильної позиції для того, щоб розпочати мирні переговори з Росією. Він підкреслив, що угода повинна бути вигідною саме Україні. В іншому випадку існує загроза безпеці у довгостроковій перспективі.
Нагадаємо, колишній посол США в Москві Джон Салліван також вважає, що повноцінні переговори з Кремлем наразі неможливі. Але повністю виключати діалог також не варто.
Як повідомляв Інформатор, Україна наполягає на відновленні своїх територій до стану, що існував до початку повномасштабного вторгнення. Це головна умова для початку переговорів із Путіним, вважає голова ОП Андрій Єрмак. Він зазначає, що ця умова закріплена у Формулі миру президента Зеленського, яку підтримують США та Європа.