У російському місті Казань у вівторок, 22 жовтня, розпочався саміт БРІКС, який триватиме до 24 жовтня. Кремль охарактеризував цей захід як одну з "найзначніших зовнішньополітичних подій" в Росії. Проте для президента РФ Володимира Путіна цей саміт - це більше, ніж просто зустріч з партнерами; перед ним стоять важливі завдання. Зокрема, він спробує вирішити розбіжності всередині БРІКС, особливо ті, що існують між Індією та Китаєм. Крім того, Путін прагне продемонструвати росіянам і світовій спільноті, що його країна не ізольована та активно протидіє західним санкціям. Також він бажає, щоб БРІКС створив альтернативу американському долару, яка б домінувала на світовому ринку, адже тоді санкції проти РФ не матимуть такого великого впливу.
У Кремлі повідомили, що на саміті будуть присутні 36 делегацій від держав та 6 - від міжнародних організацій, серед яких і ООН, яку представляє генсек Антоніу Гутерреш. Серед запрошених лідерів - Сі Цзіньпін, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент Ірану Масуд Пезешкіан.
Початковими членами БРІКС були Бразилія, Росія, Індія, Китай та Південна Африка. Згодом до цієї групи приєдналися Єгипет, Ефіопія, Іран та Об’єднані Арабські Емірати. Також Саудівська Аравія отримала запрошення приєднатися.
Наразі країни БРІКС представляють 45% світового населення. Загальна економіка членів альянсу перевищує 28,5 трильйона доларів США, що становить приблизно 28% світової економіки. Російські чиновники зазначили, що ще 30 країн прагнуть приєднатися до БРІКС або встановити тісніші зв’язки з цим клубом.
Однією з таких країн є Туреччина. Як повідомляє BILD, Анкара виявила значний інтерес до приєднання до альянсу Путіна. За даними турецьких ЗМІ, президент Реджеп Таїп Ердоган та Путін зустрінуться в середу, 23 жовтня. Це може стати скандалом для НАТО, зазначають журналісти.
BILD пояснює, що Туреччина є членом НАТО, а цей військовий альянс вважається ворожим до Росії.
"Якщо членство відбудеться, це завдасть серйозної шкоди відносинам Туреччини з НАТО... У Туреччини насправді погані стосунки з Кремлем. Це більше ворожнеча, ніж партнерство. Проте проблема в тому, що Туреччина економічно залежить від Кремля", - зазначив експерт з зовнішньої політики Туреччини в Інституті Брукінгса Аслі Айдинташбаш.
Ердоган прибув в Казань на саміт БРІКС 23 жовтня. Повідомляється, що його візит до РФ триватиме два дні, під час яких він проведе двосторонні зустрічі з главами держав і урядів-учасниць.
Telegram oembed: https://t.me/u_now/143767
Саміт з 21 по 24 жовтня - це, перш за все, можливість для Володимира Путіна продемонструвати свою присутність на геополітичній арені. Кремлівський лідер також прагне показати, що Росія не ізольована та нібито успішно долає санкції. Іншими словами, він хоче довести світу, що сам Путін не є вигнанцем.
"Ясний сигнал полягає в тому, що спроби ізолювати Росію провалилися. Кремль намагається продемонструвати, що Росія протистоїть санкціям. Ми знаємо, що під поверхнею існують серйозні тріщини. Але на геополітичному рівні Росія має всіх цих друзів, і всі вони стануть партнерами Росії", - вважає Кріс Віфер, партнер-засновник консалтингової фірми Macro-Advisory, його цитує BBC.
За словами Віфера, Путін також хоче послабити тиск західних санкцій. Тому він сподівається переконати членів БРІКС впровадити альтернативну долару валюту для міжнародних платежів.
"Багато проблем, з якими стикається російська економіка, пов’язані з транскордонною торгівлею та платежами. І більшість з них пов’язані з доларом США... Міністерство фінансів США має значну владу та вплив на світову торгівлю завдяки тому, що долар США є основною валютою для розрахунків. Головний інтерес Росії полягає в подоланні домінування долара США. Вона прагне, щоб країни БРІКС створили альтернативний механізм торгівлі та систему транскордонних платежів, яка не залежала б від долара, євро або будь-якої з валют G7, щоб санкції не мали такого великого впливу", - пояснює експерт.
Аналітики ISW у своєму звіті за 23 жовтня підкреслили, що на саміті БРІКС Росія, ймовірно, намагатиметься створити механізми для посилення своїх військових зусиль в Україні. Для Путіна це можливість продемонструвати свої зусилля щодо укріплення глобальних зв'язків з незахідними державами й, можливо, укласти угоди та торговельні механізми, що дозволять підтримувати війну, вважають аналітики.
Аналітики вказують на розбіжності всередині БРІКС, зокрема, на суперечки між Індією та Китаєм. Індія, наприклад, прагне підтримувати хороші політичні та економічні відносини із Заходом.
Bloomberg, посилаючись на індійських чиновників, зазначає, що Індія не бажає, щоб БРІКС перетворився на "антиамериканську" організацію, де домінуватим Росія та Китай. Саме тому, за словами співрозмовників агентства, Нью-Делі виступає проти подальшого розширення БРІКС.
"У певному сенсі для Заходу добре, що Китай та Індія ніколи не можуть домовитися ні про що. Оскільки, якби ці дві країни справді мали серйозні наміри, країни БРІКС мали б величезний вплив... Китай та Індія роблять усе можливе, щоб принаймні не нападати один на одного. Спроба змусити їх співпрацювати в економічних питаннях - це величезний виклик", - заявив для BBC Джим О’Ніл, колишній головний економіст Goldman Sachs.