Обрання Дональда Трампа новим президентом США демонструє, що світ змінюється, а Європа повинна ставати сильнішою. В даний час неможливо передбачити, чи нова адміністрація в США припинить постачання зброї Україні. Проте Європейська рада підтвердила зобов'язання ЄС підтримувати Україну.
Цю інформацію озвучив голова європейської дипломатії Жозеп Боррель в інтерв'ю “Європейській правді”. Він зазначив, що обрання Трампа вплине на ситуацію в Україні, Близькому Сході та Китаї.
“Обрання Дональда Трампа в США свідчить про те, що люди починають по-іншому сприймати політику і навіть інакше ставитися до правди. У світі відбуваються глибокі зміни, геополітичний баланс зсувається, але одночасно змінюються й демократичні суспільства”, – підкреслив він.
Для Європи це також має стати можливістю для пробудження. Шеф євродипломатії закликав європейські країни об’єднатися та створити більш сильний блок.
“Необхідно усвідомити, що ми не можемо покладатися на безпеку інших і повинні займатися цим самі. Якщо Європа бажає зберегти свій вплив у світі, вона повинна бути більш об'єднаною. Потрібно створити сильнішу Європу”, – наголосив Боррель.
За його словами, лідери ЄС також погодилися з цією думкою під час саміту в Польщі. Цю позицію підтримує й Угорщина. Водночас він запевнив, що перемога Трампа у США вплине на Україну, Близький Схід і Китай.
“Очікуються зміни. Але ми не знаємо, наскільки глибокими вони будуть, адже команда Трампа ще не почала виконувати свої обов'язки. У деяких питаннях існує визначеність: наприклад, зрозуміло, що будуть рішення США, пов'язані з міжнародною торгівлею, будуть введені митні тарифи на китайські товари, а також тарифи на продукцію з ЄС. Але ми не знаємо, якою буде політика США щодо України”, – зазначив він.
Боррель додав, що не може спрогнозувати, чи припинить адміністрація Трампа допомогу Україні – цієї адміністрації ще не існує. Проте він зазначив, що Європейська рада підтвердила зобов'язання ЄС підтримувати Україну.
“Угода про безпеку на десять років, яку ЄС підписав з Україною в червні, залишається чинною. Ми підтримували і будемо продовжувати підтримувати Україну. І ми робитимемо це не з причини нашої дружби чи щедрості - а тому, що це в наших інтересах! Безпека України є частиною нашої безпеки”, – підкреслив дипломат.
Він також відзначив, що ЄС не є військовим альянсом, але це не означає, що країни не надають одна одній гарантії безпеки. Блок має певні положення про солідарність.
“У нашій угоді є статті, які вказують, що якщо один з членів зазнає агресії, то інші повинні надати підтримку. Дехто вважає, що це еквівалент статті 5 договору НАТО. Інші стверджують, що це не така вже й очевидна схожість. Але ніхто не заперечує, що є стаття, яка вимагає від усіх країн-членів проявляти солідарність, якщо на когось нападають”, – сказав Боррель, додаючи, що підтримка України була б більшою, якби вона стала членом ЄС.
Жозеп Боррель наразі перебуває з візитом у Києві. Проте ранок понеділка, 11 листопада, він розпочав у укритті через російську атаку. Про це він сам повідомив в X і показав світлину.
“Починаю свій день у Києві в укритті, коли Росія здійснює чергову ракетну атаку. Це щоденна реальність для українського народу з моменту повномасштабного вторгнення Росії”, – написав він.
Starting my day in Kyiv in the shelter, as Russia unleashes another missile attack.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 11, 2024
This is the daily reality for the Ukrainian people since Russia‘s full-scale invasion. pic.twitter.com/4h3Yrljrxy
Загалом Боррель у Києві з 9 листопада. Він також повідомив, що ЄС вживатиме заходів щодо КНДР, щоб стримати подальше втручання Пхеньяна в російсько-український конфлікт.