Відправка військових сил на війну проти України забезпечила Північній Кореї важливі фінансові ресурси, підтримку та дипломатичні важелі, необхідні для її авторитарного режиму. Лідер КНДР Кім Чен Ин здійснив "сміливу дипломатичну авантюру", відправивши до Росії близько 11 000 військовослужбовців і надаючи їй військову підтримку, вважає The New York Times. Проте ця сміливість має і свої ризики, адже Північна Корея наражається на небезпеки, зазначає видання.
Президент Росії Володимир Путін виплатив Кім Чен Ину до $6 млрд за постачання озброєння та відправлення північнокорейських солдатів, повідомляє NYT. За підрахунками сеульського Інституту іноземних досліджень Хангук, вартість озброєнь, які Пхеньян надав, оцінюється в межах від $1,72 млрд до $5,5 млрд. Частина поставок була оплачена готівкою, інша частина - нафтою та навіть продовольством.
За відправку 5-20 тисяч солдатів КНДР могла отримати від Росії додатково від $143 млн до $572 млн. Також КНДР отримала (або отримає) від РФ сучасне озброєння та, як вважають експерти, ядерні технології.
Це допоможе режиму Кіма витримати міжнародні санкції та модернізувати свої звичайні збройні сили, чого, за словами аналітиків, Кім "вкрай потребує". Це величезні суми за стандартами Північної Кореї, підкреслюють експерти. Офіційний експорт країни минулого року, наприклад, становив лише 330 млн доларів.
Північнокорейці, які воюють за Росію, - це тема №1 останніх місяців. Однак південнокорейські чиновники нагадують, що КНДР також поставила Росії 20 000 контейнерів зі зброєю, включаючи мільйони артилерійських снарядів, новітні балістичні ракети, реактивні системи залпового вогню та далекобійну артилерію.
Це вигідно Росії, але є проблемою для КНДР, зазначає NYT. Північна Корея вже відправила до Росії стільки звичайної зброї та боєприпасів, що "зараз вона не може вести війну в Кореї, навіть якби захотіла", вважає Ду Джин Хо, старший аналітик Корейського інституту оборонного аналізу в Сеулі. Кім Чен Ин наразі максимально вразливий, підкреслює він.
Крім того, Північна Корея "розкривається", надаючи інформацію сусідам, які роблять висновки про реальну боєздатність агресивного режиму Кіма - і ці висновки не на користь КНДР. Південнокорейські чиновники уважно спостерігають за тим, як зброя та війська Північної Кореї проявляють себе у війні. Сусіди КНДР вже дійшли висновку, що багато північнокорейських артилерійських снарядів, випущених десятиліття тому, стали непридатними.
Третій ризик - деякі аналітики вважають, що посилення військових зв'язків Північної Кореї з Росією може негативно вплинути на її відносини з Китаєм. А залежність північнокорейців від КНР значно більша, ніж від РФ.
Нагадаємо, угода про взаємодопомогу, підписана російським президентом Володимиром Путіним з північнокорейським лідером Кім Чен Ином у Пхеньяні в червні 2024 року, набула чинності 4 грудня. Після цього Головнокомандувач збройних сил США в Тихоокеанському регіоні адмірал ВМФ США Семюел Джон Папаро заявив, що Росія передасть КНДР також літаки МіГ-29 і Су-27 в обмін на підтримку північнокорейських військ у війні проти України. Хоча ці винищувачі не належать до п’ятого покоління, вони все ще залишаються потужною зброєю.
Північна Корея стала на бік Росії у війні проти України. Вона не лише постачає агресору зброю, а й направляє на посилення російської армії своїх солдатів. Щодо країн, що підтримують Україну, то діалогу з ними немає. А США Кім Чен Ин взагалі звинуватив у провокаціях і нагнітанні напруженості у світі.
Відомо, що Путін з Кім Чен Ином підписали угоду про військову підтримку. КНДР є досить маленькою країною, але її армія майже такого ж розміру, як у Росії. Тому не слід ігнорувати цей факт, оскільки вона може відправити в Україну від 10 до 100 тисяч військових. Це стане величезною проблемою для Збройних сил України.
Зараз на боці РФ воює близько 20 тисяч північнокорейських військових. Їх бачили як у Курській області РФ, так і в тимчасово окупованому Маріуполі. Їх одягли у форму армії РФ, але вони ізольовані від росіян. Вони мають не лише інші місця для проживання, а й іншу їжу та розваги. Це не звичайні солдати, а "технічні радники".
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин пообіцяв "непохитно" підтримувати Росію у війні проти України. 29 листопада відбулася зустріч між Кімом та міністром оборони Росії Андрієм Бєлоусовим. Після неї сторони досягли консенсусу щодо зміцнення стратегічного партнерства між двома країнами.
23 жовтня керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що КНДР не допомагає Росії з благодійною метою. Розширення співпраці є наслідком саме угоди про взаємодопомогу, яку російський президент Володимир Путін підписав з північнокорейським лідером Кім Чен Ином у Пхеньяні в червні 2024 року.
Мова йде про російські гроші та ноу-хау в обмін на південнокорейських людей та ракети. Росія, як стверджує головний розвідник, допомагає Північній Кореї обійти санкції та зміцнити ядерний потенціал. На його думку, Москва передає Пхеньяну деякі технології для тактичної ядерної зброї малої потужності та систем запуску підводних ракет.