понеділок20 січня 2025
gazzeta.in.ua

Politico повідомляє, що Росія може здійснити напад на країну НАТО під час затишшя в боях в Україні.

Російська Федерація може спробувати захопити частину Естонії. Напад може відбутися під час можливої паузи в бойових діях в Україні. Місто Нарва, яке знаходиться на кордоні між Естонією та Росією, може стати "місцем початку Третьої світової війни". Близько 25% населення Нарви складають етнічні росіяни, і Таллін відчуває занепокоєння, що це може стати приводом для вторгнення, як це сталося в інших країнах.
Россия может атаковать страну НАТО во время паузы в боевых действиях на Украине, сообщает Politico.

Російська Федерація може спробувати захопити частину Естонії. Напад може статися під час можливого затишшя в бойових діях в Україні. Місто Нарва, що розташоване між Естонією та Росією, може стати "місцем початку Третьої світової війни". Приблизно чверть населення цього населеного пункту складають етнічні росіяни, і Таллін занепокоєний, що це може стати приводом для вторгнення, як в інших країнах.

Про це повідомляє Politico. Як зазначає видання, місто Нарва, яке розташоване вздовж кордону Естонії з Росією, "є в центрі зусиль, щоб протистояти постійним провокаціям з боку Москви" - від глушіння супутникової навігації до викрадених прикордонних демаркаційних буїв, пропаганди, дронів спостереження та дирижаблів.

"Ми не маємо наміру розпочинати Третю світову війну, але спостерігаємо постійні спроби спровокувати нас на дії, які мали б більший вплив", - зазначив генеральний директор Управління поліції та прикордонної охорони Естонії Егерт Беліцев.

Politico підкреслює, що близько чверті 1,4-мільйонного населення Естонії є етнічними росіянами. Більшість з них мають естонське громадянство та відчувають тісні зв’язки з Естонією, але Кремль вміє використовувати етнічні відмінності, щоб заявити про свою особливу роль у захисті російської діаспори. Це вже було реалізовано в Грузії та Молдові, що стало приводом для вторгнення в Україну. Як зазначають журналісти, існує побоювання, що "Кремль може використати ту ж тактику і спробувати захопити схід Естонії, де проживає велике населення етнічних росіян".

"І потім змусити НАТО почати глобальну війну у відповідь. Відсутність реакції покаже, що стаття 5 НАТО про спільну оборону є безглуздою", - описує можливий сценарій дій РФ Politico.

Крім того, на підтвердження можливості такого плану, видання нагадує, що президент РФ Володимир Путін навіть припустив у 2022 році, незабаром після початку вторгнення в Україну, що Нарва історично є частиною Росії. У цьому місті проживає 56 тисяч людей, з яких 96% спілкуються російською, а третина має російський паспорт.

"Тривога Таллінна полягає в тому, що відбудеться після завершення війни в Україні, і що Росія використає будь-яку паузу в боях, щоб напасти на вразливу країну НАТО", - пише видання.

Politico додає, що для Естонії питання про те, як взаємодіяти зі своїм великим східним сусідом, є екзистенційним. Найменша країна Балтії вже витрачає на оборону 3,4% свого ВВП і планує підвищити цей показник до 3,7% наступного року, що значно випереджає більші країни ЄС.

"Коли відбувається вторгнення, вже занадто пізно. Нам потрібно впровадити систему раннього попередження і заздалегідь знати, що якщо перша особа перетне кордон, ми негайно відреагуємо", - заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

На тлі цих загроз НАТО розмістило близько 900 британських військових на авіабазі Тапа разом із французькими силами. Британський уряд зобов'язався підтримувати свою 4-ту бригадну бойову групу в стані готовності. Однак через обмеженість ресурсів Альянсу значного нарощування сил в Естонії не планується.

Беліцев підкреслив, що для забезпечення безпеки країни необхідне постійне спостереження на 338-кілометровому кордоні з Росією. Він зазначив, що союзники Естонії по НАТО повинні бути готовими до можливих подій у цьому регіоні, який він називає "кінцем вільного світу".

Естонія має тривалий і гіркий досвід перебування під російською колонією. Вона відновила свою незалежність лише в 1991 році, коли Радянський Союз розпався, і з того часу активно зміцнює зв’язки з ЄС і НАТО.

Естонія також допомагає Україні

Естонія надала Україні військову допомогу на суму понад 500 мільйонів євро. У цифровому еквіваленті це становить 1,4% валового внутрішнього продукту (ВВП).

Наприкінці листопада Естонія оголосила, що готує Україні новий пакет військової допомоги. Він включає військово-морську форму, прилади спостереження, приціли, засоби балістичного захисту та різні види боєприпасів.

Раніше Естонія передала Україні протитанкові ракети Javelin, гаубиці, артилерійські боєприпаси, протитанкові міни, протитанкові гранатомети, міномети, транспортні засоби, засоби зв'язку, польові госпіталі, у тому числі у співпраці з Німеччиною, Нідерландами, Норвегією та Ісландією. Також з початку повномасштабної війни в Україні Естонія організувала навчання понад 1500 українських військових в Естонії та за кордоном.

Прем'єр-міністрка Естонії Кая Каллас закликала країни НАТО збільшити рівень підтримки України, щоб забезпечити перемогу над Росією. За її словами, це можливо, якщо Захід виділятиме хоча б 1% ВВП щороку, як це робить Таллін. Естонія вважає себе прифронтовою країною, через кордон якої ворог готується до розширення агресії проти Заходу. Вона підкреслила, що поразка Росії в загарбницькій війні є життєво важливою для безпеки Європи.