Індія здійснила церемонію введення в експлуатацію військового корабля INS Tushil у російському Калінінграді на Балтійському морі, на суднобудівному заводі "Янтарь". Фрегат був прийнятий на баланс ВМС Індії 9 грудня цього року, а на церемонії присутній міністр оборони Індії Раджнатх Сінгх. Незабаром фрегат приєднається до Західного військово-морського командування Індії, повідомляє The Telegraph.
Однак варто зазначити, що цей ракетний фрегат ВМС Індії, збудований у Росії, має двигуни українського виробництва. Більше того, його газові турбіни були виготовлені на українському підприємстві "Зоря-Машпроект", яке є світовим лідером у виробництві суднових силових установок.
Індія закупила комплектуючі в Україні і доставила їх до РФ для встановлення. Незважаючи на західні санкції та повномасштабне вторгнення Росії в Україну, українська компанія виконала свій контракт.
"Цей військовий корабель є яскравим прикладом прагнення Індії до технологічної досконалості через спільну роботу", – зазначив голова Міноборони Індії, вказавши на геополітичні відносини між Індією та Росією як на "привілейоване партнерство".
Водночас високопосадовець індійського оборонного відомства, який побажав залишитися анонімним, похвалився геополітичною майстерністю своєї країни, яка успішно забезпечила постачання українських двигунів до країни-агресора під час повномасштабної війни РФ в Україні.
"Військово-морський флот Індії спільно з урядом забезпечив захист наших інтересів, використовуючи двосторонні угоди з обома державами", – похвалився він.
Співпраця між Індією, Росією та Україною почалася в 2013 році, коли Tushil та її сестринський корабель Tamala спочатку були призначені для російського флоту в рамках проекту 11356R Adml Grigorovich. Однак анексія Криму в 2014 році порушила виробничий ланцюг, адже Україна запровадила санкції, зупинивши постачання критично важливих компонентів.
Це призвело до паралічу російських суднобудівних проектів великих кораблів, включаючи фрегати "Адмірал Бутаков" і "Адмірал Істомін". У 2016 році Індія втрутилася, уклавши угоду з російським "Рособоронекспортом" на придбання недобудованих військових кораблів. Контракт на суму 2,2 мільярда доларів США включав положення про будівництво двох додаткових фрегатів в Індії за ліцензійною угодою.
Ключовим аспектом угоди стало зобов'язання Індії узгодити з Україною пряму закупівлю турбін, які згодом були доставлені на російський суднобудівний завод "Янтарь" для встановлення.
Новий індійський фрегат вагою чотири тисячі тонн є поєднанням російської конструкції корпусу та українських силових установок.
З початку січня 2024 року військовий корабель пройшов серію морських, заводських і державних випробувань, під час яких він досяг вражаючої швидкості понад 30 вузлів (55 км/год). Його доставлять в Індію у боєготовому стані.
Цей фрегат входить до числа найбільш технологічно розвинених у світі. Корабель призначений для виконання операцій на поверхні, під водою та у повітрі. Він озброєний сучасним озброєнням, серед якого:
Цей військовий корабель призначений для протидії регіональним викликам, з якими стикається Індія, зокрема зростаючій морській присутності Китаю.