Туреччина продовжує прагнути приєднатися до проросійської організації БРІКС замість Євросоюзу. Президент Реджеп Таїп Ердоган бажає підвищити свій політичний престиж та зміцнити стратегічну автономію країни. Однак Індія блокує заявку на вступ.
Про це повідомляє Bild. Видання зазначає, що лідер Туреччини подав заявку на приєднання до БРІКС перед 16-м самітом організації, але Нью-Делі перешкоджає цьому через Пакистан, який є стратегічним конкурентом для Індії та союзником Анкари.
Президент Туреччини прагне налагодити зв'язки з БРІКС, аби посилити "стратегічну автономію" своєї держави. Він висловлює незадоволення відносинами з ЄС, кандидатом на вступ до якого Анкара є з 1986 року.
Крім того, Ердоган намагається підвищити свій політичний авторитет, демонструючи здатність вести переговори як у рамках НАТО, так і в БРІКС. Він також прагне позиціонувати себе як ключового гравця на міжнародній арені. Проте критики зазначають, що такі дії можуть призвести до зовнішньополітичної ізоляції Туреччини.
Експерт з турецької зовнішньої політики Сінан Ульген розповів Bild, що Індія занепокоєна зміцненням зв'язків Туреччини з Пакистаном. Це, за його словами, ускладнює перспективи вступу.
22 жовтня 2024 року в російському місті Казань розпочався саміт БРІКС, який триватиме до 24 жовтня. Кремль вважає цю подію однією з "наймасштабніших зовнішньополітичних подій" в країні. Для Путіна цей саміт є важливою можливістю для вирішення внутрішніх суперечностей в альянсі, особливо між Індією та Китаєм. Там вже підписали підсумкову декларацію.
На саміті буде присутніми 36 делегацій від держав та шість делегацій від міжнародних організацій, зокрема від ООН, яку представляє генсек Антоніу Гутерреш. Серед запрошених лідерів — Сі Цзіньпін, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент Ірану Масуд Пезешкіан.
БРІКС, до якого спочатку входили Бразилія, Росія, Індія, Китай та Південна Африка, розширився за рахунок Єгипту, Ефіопії, Ірану та Об’єднаних Арабських Еміратів. Наразі на країни БРІКС припадає 45% населення світу, а економіка їхніх членів становить понад 28,5 трильйона доларів США, що складає близько 28% світової економіки.
Серед країн, які виявили інтерес до приєднання до БРІКС, є Туреччина. Як повідомляє BILD, Ердоган мав зустрітися з Путіним 23 жовтня. Цей візит може ускладнити ситуацію для НАТО, оскільки Туреччина є його членом, а альянс традиційно вважається противником Росії.
Експерт із зовнішньої політики Туреччини в Інституті Брукінгса Аслі Айдинташбаш вважає, що насправді у Туреччини з Кремлем напружені відносини, які більше нагадують ворожнечу, ніж партнерство. Водночас важливою проблемою залишається економічна залежність Туреччини від Росії, що ускладнює її можливості у відносинах з БРІКС. Таким чином, незважаючи на бажання Ердогана зміцнити позиції країни на міжнародній арені, він наразі стикається з багатьма перешкодами на цьому шляху.
Американські аналітики вважають, що Путін хоче використати саміт БРІКС для посилення війни в Україні.