Поки війна в Україні переходить у нову фазу ескалації, обговорення про відправку західних військ і приватних оборонних компаній на українську територію активізувалися з новою силою. Проте, цього разу ці дискусії - секретні. Франція знову закликає не встановлювати жодних "червоних ліній" у підтримці України. Обговорення стають все більш напруженими на фоні можливого скорочення допомоги Україні новообраним президентом США, що робить питання іноземного контингенту в Україні більш актуальним, ніж будь-коли раніше.
Про те, що Європа знову обговорює відправку своїх військ в Україну, повідомляє Le Monde з надійних джерел. Ці чутливі дебати, по суті, засекречені, але дійсно відновлені, враховуючи можливий відхід США від підтримки Києва після вступу Дональда Трампа на посаду 20 січня 2025 року.
Дискусії про введення іноземних військ в Україну, ініційовані президентом Франції Еммануелем Макроном під час зустрічі союзників Києва в Парижі в лютому, викликали сильну опозицію з боку деяких європейських країн, особливо з Німеччини. Проте, як зазначає Le Monde, "цей сценарій ще не закритий".
Останніми тижнями обговорення навіть активізувалися після візиту до Франції британського прем’єр-міністра Кіра Стармера під час церемонії 11 листопада.
"Між Великою Британією та Францією тривають дискусії щодо оборонного співробітництва, зокрема з метою створення твердого ядра серед союзників у Європі, зосередженого на Україні та ширшій європейській безпеці", – визнає Le Monde британське військове джерело.
Ці коментарі збігаються з висловлюваннями міністра закордонних справ Жан-Ноеля Барро під час його візиту до Лондона 22 листопада. В інтерв’ю ВВС 23 листопада він закликав західних союзників "не встановлювати червоних ліній" щодо підтримки України. Також, відповідаючи на питання про можливість відправлення французьких військ на територію України, він зазначив: "Ми не виключаємо жодного варіанту".
У березні 2024 року президент Франції Еммануель Макрон під час зустрічі з представниками парламентських партій назвав єдину умову, за якої французька армія відправиться воювати в Україну. Це станеться, якщо російські терористи прорвуть оборону ЗСУ у напрямку Одеси або Києва. Французькі парламентарі висловили занепокоєння цими заявами, і деякі з них зазначили, що більше немає жодних обмежень з цього питання.
Про те, що питання про введення військ НАТО в Україну стало темою жвавих дискусій під час зустрічі у Парижі, підтверджував також президент Польщі Анджей Дуда. Він зазначив, що це питання викликало найбільше суперечок, але в той час не було досягнуто консенсусу щодо відправлення західних військових в Україну.
Водночас тодішній Генсек НАТО Єнс Столтенберґ заявляв, що військовий альянс не планує надсилати війська НАТО в Україну. Таке рішення, за його словами, повинно бути ухвалене одноголосно всіма державами-членами Північноатлантичного Альянсу.