Договір про взаємодопомогу, підписаний російським лідером Володимиром Путіним і північнокорейським керівником Кім Чен Ином у Пхеньяні в червні 2024 року, набрав чинності 4 грудня. Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій Spravdi, пояснюючи, як союз Росії та КНДР може загострити війну.
Військовий союз між Росією та КНДР є значним кроком ескалації з боку Москви, що веде до інтернаціоналізації війни в Україні, вважає Центр стратегічних комунікацій. У тексті угоди зазначено, що у разі загрози збройної агресії проти однієї з країн проводитимуться консультації для узгодження можливих заходів надання допомоги.
У разі збройного нападу на одну з країн, інша негайно надасть військову та іншу допомогу. Експерти вважають, що саме цей пункт Росія використовує, "запросивши" північнокорейських військових до Курської області. Формально вони "захищають" РФ від українського вторгнення, поки що не потрапивши на територію України.
Крім того, співпраця між режимами Путіна і Кім Чен Ина є загрозою не лише для України, а й для інших країн, зокрема для Південної Кореї та США. НАТО також уважно стежить за союзом авторитарних лідерів. Наприклад, 4 грудня Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Росія підтримує ракетні та ядерні програми КНДР, нагадує Spravdi. Це означає, що угода КНДР про партнерство з Росією викликає занепокоєння у Альянсу та може призвести до ядерної ескалації.
Щодо передачі Москвою Пхеньяну деяких технологій для створення тактичної ядерної зброї малої потужності та системи запуску підводних ракет, ГУР попереджало ще у жовтні. За даними ГУР, на початок грудня РФ використала проти України близько 60 північнокорейських ракет. Близько половини з них втратили траєкторії та вибухнули в повітрі. Також, за оцінками української розвідки, до Курської області перекинули близько 12 тисяч солдатів з КНДР.
Договір про стратегічне партнерство між Росією та КНДР є безстроковим. Він передбачає зобов'язання сторін не укладати угоди з третіми країнами, які загрожують суверенітету та безпеці одна одної. Також РФ та Північна Корея домовилися не підтримувати односторонні примусові заходи проти один одного, якщо такі запроваджує третя сторона, і спільно протистояти численним викликам у продовольчій та енергетичній безпеці.
Північна Корея підтримала Росію у війні проти України, постачаючи зброю та направляючи своїх солдатів для підсилення російської армії. Щодо країн, які підтримують Україну, діалогу з ними немає. А США Кім Чен Ин звинуватив у провокаціях і нагнітанні напруженості у світі.
Відомо, що Путін і Кім Чен Ин підписали документ про військову підтримку. Хоча КНДР є відносно маленькою країною, її армія майже такого ж розміру, як і у Росії. Тому не варто ігнорувати, що вона може відправити в Україну від 10 до 100 тисяч військових, що стане великою проблемою для Збройних сил України.
Наразі на боці РФ воює близько 20 тисяч північнокорейських військових. Їх помічали як у Курській області РФ, так і в тимчасово окупованому Маріуполі. Вони переодягнені у форму російської армії, але тримаються окремо від росіян. У них не лише інші умови проживання, а й інше харчування та розваги. Здається, це не прості солдати, а "технічні радники".
Кім Чен Ин пообіцяв "непохитну" підтримку Росії у війні проти України. 29 листопада відбулася зустріч між Кімом та міністром оборони Росії Андрієм Бєлоусовим, під час якої сторони досягли консенсусу щодо зміцнення стратегічного партнерства.
23 жовтня керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що КНДР не допомагає Росії з благодійною метою. Розширення співпраці є наслідком договору про взаємодопомогу, підписаного Володимиром Путіним і Кім Чен Ином у Пхеньяні в червні 2024 року.
Йдеться про російські гроші та технології в обмін на південнокорейських людей та ракети. Росія, за словами головного розвідника, допомагає Північній Кореї обходити санкції та зміцнювати її ядерний потенціал. На його думку, Москва передає Пхеньяну технології для тактичної ядерної зброї малої потужності та систем запуску підводних ракет.