п’ятниця06 грудня 2024
gazzeta.in.ua

Жахливий фінал чи безмежний страх? Які наслідки перемоги Трампа для України?

Офіційно Дональд Трамп ще не здобув перемогу на президентських виборах, проте результати та прогнози вказують на те, що він може повернутися до Білого дому у 2025 році. Які ж наслідки це матиме для України? Чи буде він налагоджувати стосунки з Росією та її диктатором Володимиром Путіним, пропонуючи Києву компроміси? Або ж виконає свою обіцянку завершити війну в Україні за 24 години? Відповісти на ці запитання непросто через непередбачуваність Трампа, але очевидно, що всі шляхи ведуть до переговорів. Інформатор дізнався, що експерти мають свої думки з цього приводу.
Ужасный финал или бесконечный ужас? Что означает победа Трампа для Украины.

Офіційно Дональд Трамп ще не виграв президентські вибори, але результати та прогнози вказують на те, що він може повернутися у Білий дім у 2025 році. Але які наслідки це матиме для України? Чи стане він союзником Росії та її диктатора Володимира Путіна, пропонуючи Києву поступки? Або ж виконає свою обіцянку закінчити війну в Україні за 24 години? Дати точну відповідь важко через непередбачуваність Трампа, але всі ознаки вказують на те, що переговори, очевидно, стануть необхідністю. Інформатор дізнався, що про це думають експерти.

Перемога Трампа – це як гра на все

Якщо б перемогла Камала Гарріс, вона б продовжила політику Джо Байдена, що могло б означати, що Україна залишалася б у стані затяжної війни. У випадку з Трампом прогнозувати важко – якщо б його обирали українці, це було б схоже на “гру на все”.

Дехто стурбований, що він укладе угоду з Путіним, і Україна втратить окуповані території або взагалі залишиться без американської допомоги.

Проте існує й протилежна точка зору: Трамп рішучий і не боїться ескалації (на відміну від демократів, які постійно висловлювали побоювання з цього приводу). Про ці дві полярні думки говорить колишній міністр оборони України Андрій Загороднюк:

“Він може стати тим, хто потрібен для перемоги у війні. Єдиний спосіб вирішити ситуацію, в якій ми опинилися, - це радикальні, нестандартні рішення,” – пояснив він у коментарі виданню The Telegraph.

Жахливий кінець або жах без кінця

Адміністрації Байдена було важко ухвалювати рішення про допомогу, тому Камала Гарріс могла б надавати нам зброю “чайними ложками” – цього зовсім недостатньо для зупинки російського наступу на фронті. І, на думку політолога Максима Ялі, це було б для українців “жахом без кінця”.

Натомість Трамп може примусити обидві сторони сісти за стіл переговорів і заморозити війну. І це сценарій “жахливого кінця”.

“Звісно, про остаточне завершення війни з підписанням мирної угоди не може бути й мови. Але Трамп цього не обіцяє, і йому потрібно, щоб ця війна, принаймні на певний час, припинилася, як це було під час його попереднього президентства. Тоді не було повномасштабної війни, була досягнута заморозка, і кількість боєзіткнень значно зменшилася,” – зауважив експерт в ефірі “5 каналу”.

Трамп може тиснути як на Москву, так і на Київ

Доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Володимир Дубовик вважає, що Трамп міг би тиснути на Росію, щоб вона висунула більш вигідні для України умови. Але це може зайняти багато часу, тому, ймовірно, Трамп намагатиметься тиснути на Київ.

“Набагато легше йому тиснути на Київ з вимогою, так, давайте домовимося, віддавайте території, щось підпишемо, принаймні буде перерва у війні, це буде мир, і всі скажуть, що там геніальні дипломати, і так далі,” – наголосив експерт у коментарі Oboz.

На його думку, Трамп зможе вплинути на рішення України. За даними Financial Times, це є частиною “мирного плану” новообраного американського (майбутнього) лідера. Він включає передачу східних регіонів України Росії із заморожуванням існуючої лінії фронту, а також Криму, захопленого у 2014 році.

“Я думаю, що буде певний торг, певні розмови та дискусії між Києвом та Вашингтоном. Але всі карти, всі козирі, все ж таки, в руках Трампа і Вашингтона, бо вони мають зброю, вони мають гроші, а ми ні,” – зауважив Дубовик.

Водночас американський журналіст Саймон Шустер, який провів перші тижні повномасштабного вторгнення разом із Зеленським і написав книгу про його метаморфози під назвою “Шоумен”, зазначає, що Трамп спробує налагодити стосунки з Путіним, але українська сторона сподівається, що він зрозуміє – домовитися з диктатором неможливо.

“Путін не погодиться на жодне помірковане рішення. Він хоче угоду, за якої Сполучені Штати виглядатимуть слабко, сам Трамп – жалюгідно, а Україна зазнає поразки. Тож коли Трамп усвідомить, що це єдиний результат, якого можна досягти, маючи справу з Путіним, можливо, він більше не прагнутиме перезавантаження стосунків,” – зауважив Шустер у коментарі “ТСН”.

Отже, Трамп надасть більше зброї?

Володимир Зеленський в інтерв’ю KBS визнавав, що “наступний президент США може посилити або послабити підтримку України”. Політолог Володимир Фесенко зазначає, що тема допомоги стане важелем тиску для Трампа. Якщо Україна не погодиться на його пропозиції, він може згорнути військову допомогу. Тому Київ, на думку експерта, буде змушений погодитися на переговори.

“З високою ймовірністю фінансова та бюджетна допомога буде припинена. Це не лише його позиція, а й багатьох республіканців. Трамп рахує гроші, і безкоштовної допомоги не буде. Буде лише військова – у форматі кредиту/ленд-лізу. Фінансові питання вирішуватиме новий склад Конгресу. Не факт, що це буде зроблено швидко, але, можливо, десь на початку грудня ми дізнаємося про нові ідеї та пропозиції,” – зауважив Фесенко.

Переговори не відбуватимуться на умовах Росії, вважає політолог, але вони будуть складними. А якщо Путін відмовиться від американських пропозицій, цілком ймовірно, що США справді збільшать військову допомогу Україні.

“Путін хоче більше односторонніх поступок від України. А це вже не дуже вигідно Трампу, адже це сприйматиметься не лише як поразка України, а й як поразка США,” – підкреслив Фесенко, додавши, що змусити Путіна вести переговори можуть погрози обвалити його економіку низькими цінами на нафту та газ.

А у Трампа своя “нафтова” політика