Колишній спецпредставник США по Україні та експерт Центру аналізу європейської політики (CEPA) Курт Волкер висловив критику щодо американських обмежень на використання ракет ATACMS для атак на територію Росії. Він зазначив, що ці обмеження суперечать міжнародному праву. 18 листопада в коментарі для "Укрінформу" Волкер висловив підтримку рішенню адміністрації Джо Байдена, яке дозволяє Україні використовувати американську зброю для дальніх ударів по РФ.
Волкер акцентував увагу на тому, що Україна є жертвою зовнішньої агресії, і, згідно зі статтею 51 Статуту ООН, має право на самооборону. Він підкреслив, що рішення США про обмеження використання зброї було «абсолютно свавільним і приймалося через побоювання "спровокувати" Росію, а не з моральних чи юридичних причин. Володимир Путін, російський лідер, знав, що нападає на Україну, і повинен був усвідомлювати військові наслідки цього рішення, додав Волкер.
"Обмежуючи дальність застосування Україною американської зброї, Сполучені Штати безпідставно накладали односторонні обмеження на самооборону України, що виходить за межі будь-яких вимог міжнародного права", - зазначив експерт.
На його думку, "зміна поганої політики США – це позитивний крок". При цьому Волкер не розуміє, чому було необхідно робити дозвіл на удари ATACMS відомим публічно. Він пояснив, що це дає Росії можливість підготуватися і відреагувати заздалегідь.
Нагадаємо, що Курт Волкер обіймав посаду спеціального представника США по Україні у 2017-2019 роках. Він був призначений адміністрацією 45-го президента США Дональда Трампа, яка запровадила цю посаду. За адміністрації Байдена ця посада була скасована, але Трамп, повернувшись до Білого дому, знову призначить спецпредставника по Україні. Кандидатура поки що не затверджена, але це буде не Волкер.
17 листопада The New York Times повідомила, що президент США Джо Байден дозволив Україні використовувати далекобійні ракети ATACMS для атак на Росію. Це рішення стало наслідком появи військових КНДР у Курській області РФ, тому цілями можуть стати російські та північнокорейські війська, які загрожують українським силам у Курській області. Однак Байден може дозволити Києву використовувати далекобійну зброю й в інших регіонах, повідомили неназвані американські чиновники. Згідно з інформацією Reuters, Київ планує завдати удари далекобійною зброєю по Росії найближчими днями.
Невдовзі після цього французька Le Figaro, не вказавши джерело, повідомила, що Франція та Велика Британія також зняли обмеження для України на використання далекобійних ракет SCALP та Storm Shadow для атак на Росію. Білий дім і Пентагон, а також уряди Франції та Великої Британії не коментували ці повідомлення.
Президент України Володимир Зеленський, який кілька місяців просив Захід про дозвіл на використання далекобійних ракет для атак на РФ, не підтвердив наявність такого дозволу. Він 17 листопада зауважив, що такі речі не анонсують, а "ракети самі за себе скажуть".
Син новообраного президента США Дональда Трампа вже відреагував на інформацію про дозвіл Україні на удари вглиб РФ. Він вважає цей крок неправильним, а тих, хто ухвалив це рішення, назвав імбецилами. Він, як і російський сенатор, побоюється Третьої світової війни, яка тепер, через побоювання Трампа-молодшого, може початися раніше, ніж його батько встигне встановити мир.
До речі, російська пропагандистська агенція ТАСС, посилаючись на представника команди Трампа, стверджує, що новий президент може переглянути рішення Байдена про дозвіл Україні на удари ATACMS. Однак Трамп зможе зробити це не раніше своєї інавгурації 20 січня 2025 року.