Увечері 26 листопада прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху, а згодом - президент США Джо Байден та президент Франції Еммануель Макрон оголосили про досягнення угоди про припинення вогню між Ізраїлем і Ліваном. Умови угоди (які є кількома) спрямовані на створення більш стабільної ситуації на кордоні та запобігання ескалації конфлікту між двома країнами.
Франція та США діяли як посередники у перемир'ї на Близькому Сході, тому Байден і Макрон виступили зі спільною заявою. При цьому Дональд Трамп намагався "вкрасти" їхнє досягнення, заявивши, що саме його обрання вплинуло на ситуацію, мовляв, це стало достатнім, щоб Ізраїль і Ліван знайшли спільну мову і припинили вогонь. Таким чином, перемир'я вигідне і Трампу. А кому ще воно може бути вигідним і що може стояти за угодою, прогнозував у коментарі для "Дзеркала тижня" 27 листопада В'ячеслав Ліхачов, член Експертної ради Центру громадянських свобод.
Ліхачов зазначає, що на практиці йдеться про домовленість, досягнуту за участі США та Франції між Ізраїлем і терористичною шиїтською організацією "Хезболла". Обидві сторони погодилися на припинення вогню о 4:00 27 листопада.
В останні години перед оголошеним початком припинення вогню обидві сторони завдали особливо інтенсивних ударів по території супротивника. За інформацією BBC, бойові дії між Ізраїлем і Ліваном тривали до пізньої ночі 26 листопада. Очевидно, обстріл мав більше пропагандистське, ніж військове значення. Як Ізраїлю, так і "Хезболлі" було важливо оголосити про свою перемогу.
Шиїтські терористи стверджували, що успішно атакували військовий об'єкт у Тель-Авіві за допомогою безпілотників (ймовірно, це було перебільшення). Зі свого боку, ізраїльська армія менш ніж за годину до припинення вогню атакувала південні околиці Бейрута.
На думку Ліхачова, хоча "військова картинка" у цій війні явно складається на користь Ізраїлю, який міг би продовжувати ефективно знищувати терористів (тому в країні, особливо серед прихильників прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху, існує думка, що "армії не дали добити "Хезболлу"), у перемир'ї зацікавлені обидві сторони. Адже Тель-Авіву важливо зберегти підтримку небагатьох союзників, що залишилися, та зменшити тиск з боку міжнародної спільноти.
Лідер розпочав своє вечірнє звернення до нації з упевненої заяви: "Громадяни Ізраїлю! Я обіцяв вам перемогу - і ми перемогли". За словами Нетаньяху, Ізраїль відкинув "Хезболлу" на десятиліття назад, знищивши лідерів організації, тисячі бойовиків та ключову інфраструктуру.
Біньямін Нетаньяху зараз здобув політичні бали – він вважається переможцем. Експерти вважають, що "вічний" політик значно підвищив свої шанси на успіх на наступних виборах, які мають відбутися в Ізраїлі у 2026 році (і ордер Міжнародного кримінального суду, скоріше за все, додав Нетаньяху популярності в Ізраїлі, аніж знизив його рейтинг). Але тему звільнення заручників з рук ХАМАС, яка загальмувалася, в Ізраїлі йому не забудуть.
Отже, ізраїльський уряд також прагнув створити умови, які дозволять зосередитися на невиконаних завданнях зі звільнення заручників та завершення бойових дій у Секторі Гази, які явно затягнулися.
Звільнення заручників залишається найбільшим головним болем уряду. Однак, тепер, коли терористи в Секторі Гази опинилися віч-на-віч з ізраїльською армією, без підтримки найбоєздатнішого союзника з проіранської "осі опору", є надія, що керівництво ХАМАС стане більш зговірливим, а досягнення угоди з ним - реальнішим.
Ліхачов не зупиняється на питанні, чому посередником у перемир'ї стала Франція. Найочевидніше - ця країна традиційно має вплив у Лівані (вона, нагадаємо, створила цю державу і "пішла" з Лівану в 1946 році). Чи були у Франції якісь особливі інтереси, чи ні, залишається незрозумілим. А от США були серйозно зацікавлені в перемир'ї.
Експерт нагадує, що в книзі "Війна" американського журналіста-розслідувача Боба Вудворда зазначається, що найбільшим кошмаром для Вашингтона після різанини 7 жовтня 2023 року, організованої ХАМАС, було очікування початку бойових дій між Ізраїлем та "Хезболлою". І цей кошмар став реальністю.
"Тепер адміністрація Джо Байдена, що йде, отримала від непростого союзника прощальний подарунок. Парадоксальним чином це стало можливим саме завдяки тому, що Тель-Авів наполегливо відмовлявся слухати застереження Вашингтона й виявив здатність говорити з ворогами мовою сили", - пише Ліхачов.
Він підкреслює, що у мирі на цьому етапі зацікавлений і патрон "Хезболли" - Іран. Після загибелі лідера угруповання Хасана Насралли Тегеран практично безпосередньо перебрав на себе кермо влади організації. Схоже, режим аятол усвідомив, що не в змозі наразі протистояти боєздатності Ізраїлю, і вирішив відступити.
Але глобальні події, що відбуваються, - це поганий знак і поганий сценарій для Ірану, вважає експерт. У стратегічній перспективі спостерігається тенденція до зміни співвідношення сил на Близькому Сході. Після великих втрат на кількох фронтах Іран вимушено знижує наступальну динаміку. Ліхачов впевнений, що формальна угода між Ізраїлем і Ліваном стала можливою в контексті значно ширшого порозуміння між Сполученими Штатами